wtorek, 26 kwietnia 2011

Niezapominajki

Niezapominajka



rodzaj roślin należący do rodziny ogórecznikowatych. Zwyczajowo nazywana czasami niezabudką. Występuje w stanie dzikim w umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Afryki. Liczy ok. 50 gatunków.

Zastosowanie

  • Roślina uprawna: kilka gatunków to cenione rośliny ozdobne.

Ciekawostki

  • Niezapominajka jest kwiatem stanowym Alaski.
  • Niezapominajka symbolizuje pamięć.
  • W 1934 r. wolnomularska Wielka Loża „Pod Słońcem” (Grossloge „Zur Sonne”) w Bayreuth, jedna z ówczesnych niemieckich obediencji, przyjęła emblemat niezapominajki jako substytut tradycyjnego cyrkla i węgielnicy.
  • Corocznie, od 2002 r. w dniu 15 maja, obchodzone jest w Polsce Święto Polskiej Niezapominajki. Jego inicjatorem był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie Ekoradio, emitowanym przez Polskie Radio Program I.

Legendy

W mitologii germańskiej jeden z bogów nazywał po kolei wszystkie rośliny. Małe niebieskie kwiatki zawołały "Panie, nie zapomnij o nas". "Niezapominajki – takie będziecie się nazywać" – odpowiedział bóg.
Według jednej z legend małe kwiatki zawołały "Nie zapomnijcie o nas" za odchodzącymi z Edenu Adamem i Ewą.
Dzieciątko Jezus siedząc na kolanach Maryi powiedziało pewnego dnia, że chciałoby aby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć jej oczy. Dotknęło jej oczu ręką, którą następnie machnęło i na ziemi pojawiły się niezapominajki.
Według średniowiecznych germańskich przesądów ten kto nosi niezapominajki nie zostanie zapomniany przez swoją miłość.
Według średniowiecznej legendy rycerz i jego pani spacerowali wzdłuż rzeki. Rycerz nachylił się, aby zerwać rosnące nad rzeką kwiaty. Ciężka zbroja sprawiła jednak, że wpadł do rzeki i zaczął tonąć. W ostatniej chwili wyrzucił zerwane kwiaty na brzeg i zawołał "Nie zapomnij mnie".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz