sobota, 16 kwietnia 2011

Firletka arkwrighta
Firletka (Lychnis ) – rodzaj roślin należących do rodziny goździkowatych. Przedstawiciele tego rodzaju występują w strefach umiarkowanych i zimnych półkuli północnej. Niektóre gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne ze względu na piękne kwiaty. Gatunkiem typowym jest Lychnis chalcedonica .
Należy do rodziny Caryophyllaceae-goździkowate. Mieszaniec Lychnis chalcedonica i Lychnis haageana. Wyrasta do wysokości 40 cm. Odmiana "Vesuwius" jest rośliną silnie krzewiącą się o bardzo dużych (średnica ok. 5 cm) pomarańczowo-czerwonych kwiatach. W okresie kwitnienia, przypadającym na okres czerwca i lipca, pędy i liście zmieniają barwę z zielonej na purpurową, co zwiększa wartość dekoracyjną roślin. Lychnis x arkwrightii "Vesuvius" jest rośliną krótkowieczną, ale chętnie sadzoną na słonecznych rabatach i skarpach, gdzie gleba jest wygrzana, próchniczno-żwirowa, umiarkowanie wilgotna. Młode rośliny wymagają zabezpieczenia przed mrozem. 

Rośliny hodowane  w donicach i skrzynkach na kwiaty przezimuj w ogrodzie .Pamiętaj o regularnym podlewaniu.Dla poprawienia drenażu do uprawy stosuj gliniastą ziemię kompostową z  dodatkiem piasku.
W trakcie sezonu wegetacyjnego firletki rosnące w donicach i skrzynkach należy zasilać nawozem płynnym.
Firletka preferuje miejsca słoneczne,ale może być również uprawiana w półcieniu .




Rudbekia

rodzaj roślin z rodziny astrowatych, obejmujący ok. 15 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. W Polsce w środowisku naturalnym występują tylko dwa gatunki: rudbekia naga i rudbekia owłosiona (obydwa to kenofity i agriofity – uciekinierzy z upraw). W uprawie jako rośliny ozdobne występuje jeszcze kilka innych gatunków. Gatunkiem typowym jest Rudbeckia hirta L.. Nazwę rudbekia nadał roślinie Karol Linneusz, aby uhonorować jednego ze swoich uczniów – Olafa Rudbecka.

Zastosowanie

Wiele gatunków jest uprawianych jako ogrodowe rośliny ozdobne. Nadają się na rabaty oraz na kwiat cięty. Wszystkie najlepiej rosną na gliniastych, dobrze zatrzymujących wodę glebachstrefy mrozoodporności 3-10) Mogą rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Rozmnażają się przez wysiew nasion lub przez podział rozrośniętych kęp. Popularne w Polsce gatunki (rudbekie naga, lśniąca i owłosiona) są w pełni mrozoodporne.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz