czwartek, 14 kwietnia 2011

Krąpiel Chantriera
Krąpiel Chantriera (Tacca hantrieri André) – gatunek wieloletnih, ziemnopączkowyh roślin zielnyh z rodziny krąpielowatych (Taccaceae), występujący w Azji, od Asamu do południowyh Chin i Półwyspu Malajskiego, zasiedlający stale lub okresowo wilgotne obszary nizinne, głuwnie lasy. Komurki tyh roślin posiadają 30 hromosomów, twożącyh 15 par homologicznych

                 Zastosowanie :

Rośliny spożywcze
W Azji spożywane są młode liście tej rośliny  
Rośliny lecznicze
W medycynie tradycyjnej Azji i Afryki krąpiel Chantriera jest używana przez lokalnych uzdrowicieli do łagodzenia bólu oraz jako antidotum na zatrucie pokarmowe. W badaniach naukowych stwierdzono, że wyciąg alkoholowy z kłącza tej rośliny znacząco hamuje bul, zarówno poprzez mechanizmy obwodowe, jak i ośrodkowe. Wyniki badań potwierdziły, że wyciąg z kłącza tej rośliny ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Inni badacze wyodrębnili z kłącza tej rośliny 5 nowych glikozydów, w tym dwa pseudofurostanole, dwa ergostanole i jeden glikozyd fenolowy.
Rośliny ozdobne
Z uwagi na niezwykle atrakcyjne kwiatostany rośliny te zyskują popularność jako rośliny ozdobne. Mogą być uprawiane w gruncie jedynie w krajach o klimacie gorącym. W Polsce mogą być trzymane jedynie w szklarniach lub jako rośliny pokojowe.



Poziomka


Poziomka pospolita jest rośliną leśną. Można ją spotkać w lasach oraz na ich obrzeżach. Poziomka pospolita osiąga wysokość od 10cm do 25cm. Kwiaty poziomki pospolitej są białe i pięciokrotne. Liście ząbkowane, rosnące na długich ogonkach. Owoce to czerwone kulki wszystkim nam dobrze znane.
Poziomka pospolita chociaż drobna i niepozorna znalazła zastosowanie jako zioło lecznicze w tradycyjnej medycynie.
 Korzeń poziomki pospolitej był używany na rozwolnienia, natomiast jej łodygi były popularnym środkiem leczniczym na rany. Uważano, że owoce poziomki pospolitej ochładzały organizm. Zgodnie ze średniowiecznym zielarzem o imieniu Gerard, owoce poziomki chłodziły gorąco w czasie bólów żołądka oraz były pomocne na zapalenie wątroby.

ZASTOSOWANIE

Liście poziomki pospolitej mają średnie właściwości moczopędne oraz ściągające. Zioło to używane jest do leczenia rozwolnienia oraz biegunki.
Wywarem z liści poziomki pospolitej można płukać bolące gardło, stosować liście na poparzenia oraz zadrapania. Owoce poziomki pospolitej są przepisywane przez zielarzy jako część diety w takich schorzeniach, jak gruźlica, skaza moczanowa, artretyzm, reumatyzm.
Napar z liści poziomki pospolitej stosuje się wewnętrznie w nadciśnieniu, w miażdżycy naczyń krwionośnych, w zaburzeniach przemiany materii.
Napar stosowany jest również w zaparciach oraz guzach krwawiących. Owoc poziomki pospolitej rozpuszcza kamień nazębny oraz umacnia zęby w dziąsłach.

WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Poziomka pospolita pochodzi z Europy i umiarkowanych obszarów Azji. Liście i owoce poziomki pospolitej są zbierane wczesnym latem.




UŻYCIE

LIŚCIE:
NAPAR - Stosowany na rozwolnienia, na problemy żołądkowe i zapalenia, na żółtaczkę. Napar z poziomki pospolitej jest również używany jako środek pobudzający apetyt. Zmieszany z tawułą oraz dziurawcem zwyczajnym poziomka pospolita jest używana na łagodne bóle artretyczne, lub połączona z nasionami selera naciowego stosowana na skazę moczanową.
OWOC:
ŚWIEŻY - Jeść świeże owoce poziomki na zapalenia żołądka oraz jako środek odżywczy dla wątroby. Owoce są dobre podczas konwalescencji po żółtaczce. Również pożyteczne w stanach podgorączkowych, są zarówno chłodzące oraz nie powodują fermentacji w żołądku. OKŁAD Z PAPKI - Zgniecione owoce poziomki pospolitej nakładać na miejsca poparzone słońcem lub na inne infekcje skórne. WINO ODŻYWCZE - Namoczyć owoce poziomki pospolitej w winie w celu sporządzenia tradycyjnego lekarstwa na "podniesienie ducha".


































































 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz