wtorek, 12 kwietnia 2011

Bratek ogrodowy


Bratek ogrodowy 
Bratki ogrodowe dość mocno się rozkrzewiają i kwitną obficie. Ich kwiaty mają przeróżną skalę barw i odcieni,co jest rzadko spotykane u innych gatunków roślin. Ma duże zastosowanie bowiem nadaje się do kwietników,obwódek jak i skrzynek balkonowych. 
Może rosnąć w miejscu słonecznym. Ale posadzone w miejscu gdzie nie ma nadmiernej ilości promieni słonecznych,bratki mogą się utrzymywać do jesieni. Jednak bratek będzie znacznie drobniejszy niż w sezonie dla nich naznaczonym. Więc z reguły chcąc zachować kwiat na dłużej wybierać miejsca pół cieniste. Bratki bardzo dobrze rosną na balkonach o wystawie wschodniej,zachodniej i pośredniej. Na balkonach również bardzo pięknie się prezentuję,pozostawiają przyjemny zapach i swoim widokiem przyciągają ludzkie oko. Aby dobrze się rozwijały wystarczy im przeciętna ziemia ogrodowa i dość obfite podlewanie.
             Temperatura dla bratków ogrodowych : od 10 do 15 stopni C.
 Mięta ogrodowa

Wiecznie zielone, lub częściowo zielone byliny. ulistnienie naprzeciwległe, liście jajowate lub eliptyczne. Kwiaty drobne. Rośliny o silnym, charakterystycznym zapachu.
           Zastosowanie:
  • Uprawiane są głównie ze względu na zapach i smak liści. Z liści m.in. mięty pieprzowej  pozyskiwany jest olejek miętowy zawierający mentol, wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym  oraz tytoniowym. Liście mięty zielonej używane są chętnie bezpośrednio jako przyprawa, a także stosowane są jako dodatek aromatyzujący do gumy do żucia i past do zębów.
  • Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny lecznicze.
  • Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.
         Ciekawostki :
  • Rośliny z rodzaju mięta były używane już w starożytnych Chinach i Egipcie . Egipcjanie oprócz właściwości leczniczych wykorzystywali miętę przy balsamowaniu zwłok.
  • W medycynie Pliniusz zalecał napar z mięty jako łagodzący migrenę, skutecznie przeciwdziała małym niedyspozycjom układu pokarmowego . Zapach mięty orzeźwia, ziele ma właściwości rozkurczowe i wiatropędne, a także dezynfekujące.
  • W okresie średniowiecza wykorzystywano miętę przede wszystkim wg zaleceń Awicenny.
  • Mięcie przypisywane są właściwości magiczne. Jej napary odgonić mają złe myśli, a zawiązana na supełki w jedwabiu i włożona do łóżka zapewnić ma wierność małżeńską.
                                                

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz