środa, 18 maja 2011

ziółko

Koper





ZASTOSOWANIE

Koper zawsze był uważany jako środek leczniczy w problemach układu pokarmowego. Koper to świetny, naturalny sposób na łagodzenie skurczów żołądkowych, kolek, niestrawności. Żucie ziaren kopru polepsza nieświeży oddech. Napar z kopru jest pożyteczny w czasie przeziębień, gryp, kaszlu. Koper posiada również właściwości moczopędne. Podobnie jak kminek, koper może być używany z ziołami o właściwościach przeciw konwulsyjnych, takimi jak kalina koralowa, na bóle miesiączkowe. Koper zwiększa produkcję mleka u kobiet karmiących. Herbatka z kopru pita przez karmiące matki regularnie pomaga w uniknięciu kolek u niemowlaków. Koper jest świetnym sposobem na pozbycie się wzdęć, które są  powodowane trzymaniem gazów. Żucie nasion kopru pomaga w walce z nieświeżym oddechem.

UPRAWA

Koper pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, południowej Rosji, centralnej i południowej Azji. Rośnie tam dziko na otwartych przestrzeniach. Koper jest szeroko uprawiany w Europie oraz Ameryce Północnej.
Koper toleruje gleby organiczne, najlepiej rośnie w dobrze spulchnionej, żyznej glebie. Zalecane pH waha się w granicy 5.5 - 6.5.
Koper musi rosnąć w pełnym słońcu. Wymaga częstszego podlewania w czasie suszy.
Ponieważ koper preferuje chłodniejsze temperatury, można siać go wprost do ziemi wczesną wiosną, kiedy temperatury nocą są niskie (-4°C). Nasiona kopru sadzić na głębokość 6mm. Nasiona zwykle kiełkują w ciągu 2 tygodni. Młode rośliny są bardzo odporne na późne wiosenne przymrozki. W lipcu można wysadzić następne nasiona. W ten sposób świeży koper jest dostępny przez cały rok.
Wysokie temperatury powodują kwitnięcie rośliny, a co za tym idzie zmniejszenie produkcji liści.
Ogólnie koper jest odporny na choroby i owady szkodniki. Aby zapobiec rdzy zbożowej na główkach nasiennych, należy unikać zraszania ich kiedy rośliny osiągną więcej niż 60cm wysokości.
Rośliny trzymane w pomieszczeniu wymagają co najmniej 5 godzin bezpośredniego słońca lub 12 godzin sztucznego oświetlenia dziennie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz